Smarowanie łańcucha

Wszystko o klasycznych i ponadczasowych modelach - legendzie z grupy "Classic"
Lucky81
Posty: 69
Rejestracja: sob sty 19, 2019 9:28 am
Kontakt:

Smarowanie łańcucha

Post autor: Lucky81 »

Orginalny łańcuch smarowałem no powiedzmy regularnie różnymi sprayami co 400-600 km, efekt taki że musiałem wymienić po przejechaniu 32 000 km. Był taki rozciągnięty że nie było mowy o podciągnięciu, motocyklem tak szarpało że nie dało się jechać.
Kupiłem japoński zestaw i założyłem, tylko tym razem smarowanie co 300-400 km zwykłym HIPOLEM. Efekt taki że w tym momencie mam przebiegu 57 000 km i łańcuch jak nowy (serio). Ani razu nie podciągany.
Kolega robi mieszankę oleju przekładniowego i smaru grafitowego podobno jeszcze lepsze.
Osobiście zostaję przy oleju, a wy czym smarujecie?



balles
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 18, 2017 11:37 am
Kontakt:

Re: Smarowanie łańcucha

Post autor: balles »

Mi mechanik doradził jeszcze mycie naftą świetlną.
A smaruje olejem przekładniowym, obecny nalot to około 20tys i naciągnąć nie było potrzeby.

Lucky81
Posty: 69
Rejestracja: sob sty 19, 2019 9:28 am
Kontakt:

Re: Smarowanie łańcucha

Post autor: Lucky81 »

Czyli z czystym sumieniem można stwierdzić że nie tylko u mnie się sprawdza.

Awatar użytkownika
MZR
Moderator
Posty: 692
Rejestracja: czw cze 30, 2016 3:02 pm
Kontakt:

Re: Smarowanie łańcucha

Post autor: MZR »

Mycie naftą to najlepszy i najtańszy sposób, trzeba tylko pamiętać aby przed smarowaniem łańcuch odtłuścić np. zmywaczem do zacisków hamulcowych. Jeżeli chodzi o smarowanie olejami to nie wiem jak one się mają do uszczelnień łańcucha o-ring, x-ring i z-ring... Ja osobiście stosuję smary w sprayu do tego przystosowane. A od kilku kolegów już wiem, że najlepszym rozwiązaniem jest oliwiarka automatyczna Scottoiler.
-=Triumph Thruxton 1200 R--Triumph Bonneville T120--Triumph Bonneville SE Red Frame--Triumph Scrambler 900--Honda CB 500 Four--Honda Gorilla Z50--Simson SUHL MOPED SR2=-

Tomasz P
Posty: 21
Rejestracja: czw gru 27, 2018 6:12 pm
Kontakt:

Re: Smarowanie łańcucha

Post autor: Tomasz P »

Przepraszam, być może za naiwne pytania, ale jestem posiadaczem motocykla od 3 m-cy i dopiero się uczę tych wszystkich niuansów...
Czy macie też rdzę na łańcuchu ? Zainspirowany tym postem przyjrzałem się uważnie mojemu łańcuchowi i znalazłem na części ogniw odniska rdzy.

Motocyklem zrobiłem od zakupu około 200km w suche dni. W momencie zakupu łańcuch był biały, więc domyślam się, że importer motocykli, który mi go sprzedawał nasmarował go.


Wiem, na pewno, że dość szybko musze go przeczyścić i nasmarować, ale czy rdza na łańcuchu oznacza, że napęd był zaniedbywany ?

pozdr,
TP
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Lucky81
Posty: 69
Rejestracja: sob sty 19, 2019 9:28 am
Kontakt:

Re: Smarowanie łańcucha

Post autor: Lucky81 »

Ogniska rdzy na łańcuchu mogą pojawić się dość szybko (2-3 dni) jak zostawimy łańcuch wilgotny po deszczu lub myciu.
Pytanie ile ten łańcuch ze zdjęcia nakręcił kilometrów bo wiadomo im jest starszy tym dłużej działały na niego silne obciążenia.
Zużyty łańcuch z osłabionymi ogniwami może podczas jazdy pęknąć, wiadomo czym to grozi.
Trzeba go sprawdzić pod kątem zużycia. Zębatki też.
Ja dla mnie nie wygląda to dobrze, ząbki na tylnej zębatce chyba dość mocno zużyte jeśli dobrze widzę.

Tomasz P
Posty: 21
Rejestracja: czw gru 27, 2018 6:12 pm
Kontakt:

Re: Smarowanie łańcucha

Post autor: Tomasz P »

Dzięki Lucky81 za odpowiedź. Bonnie jest z 2014 i ma 9000mil najechane, więc nie za dużo i napęd powinien być ok
W weekend będę w domu to porobię zdjęcia zębatek i tutaj wrzucę do oceny fachowców :)

Awatar użytkownika
MZR
Moderator
Posty: 692
Rejestracja: czw cze 30, 2016 3:02 pm
Kontakt:

Re: Smarowanie łańcucha

Post autor: MZR »

Strasznie jest zardzewiały, tak samo jak zaśniedziałe masz śruby, zębatki, felgę :shock: ... Czy to sól? Czy po prostu nikt tego nie mył nigdy? Mam takiego samego Bonniego, z 2013r., użytkowany też od 2014 ale wszystkie te elementy wyglądają jak nowe... Ściągałbym koło, odkręcał zębatkę i wszytsko porządnie wyczyścił, polecam do takiego zabiegu pastę AUTOSOL Metal Polish.
-=Triumph Thruxton 1200 R--Triumph Bonneville T120--Triumph Bonneville SE Red Frame--Triumph Scrambler 900--Honda CB 500 Four--Honda Gorilla Z50--Simson SUHL MOPED SR2=-

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości