Jaki silnik do speeda 2006r

Wszystko o Speed i Street Triple - czyli szosówkach z grupy "Roadsters"
TomekM
Posty: 10
Rejestracja: pn cze 26, 2017 6:59 pm
Kontakt:

Jaki silnik do speeda 2006r

Post autor: TomekM »

Cześć. Muszę wymienić silnik w swoim speed triplu z 2006 roku. Czy muszę szukać silnika z roczników 2005-2010 czy z 2011 i nowsze będą pasowały? No i czy musi to byś konkretnie silnik ze speeda? czy może być z tigera lub sprinta (podobno w silniku ze sprinta wystarczy wywiercić jeden otwór w uchwycie)
Pozdrawiam



Awatar użytkownika
ded
Posty: 96
Rejestracja: śr lis 09, 2016 11:23 am
Kontakt:

Re: Jaki silnik do speeda 2006r

Post autor: ded »

Jak chcesz mieć plug and play to szukaj z tych roczników co miały identyczną moc. Ja mam 2002 ale 2003 i 2004 to było to samo. Jak kupisz inny to może nie wszystko z osprzętu pasować, inna mapa, inne wtryski itp. Niektóre różnice są mniej subtelne inne bardziej. Co do silnika z innych modeli, to różni się nie tylko mocą ale wałkami rozrządu i wypadałoby zmienić wtedy mapkę. Może być potrzebne inne przełożenie. Podsumowując, jak się nie znasz a chcesz to zrobić sam, to szukaj identycznego silnika, ominie Cię sporo przykrych niespodzianek.

Awatar użytkownika
Sylwester175
Posty: 121
Rejestracja: czw lut 23, 2017 10:57 am
Kontakt:

Re: Jaki silnik do speeda 2006r

Post autor: Sylwester175 »

Ja tu popieram w 100% wypowiedz kolegi Ded, szukaj czegoś plug and play inne moce biorą się głównie z wałków rozrządu, i mamy albo mocny kopniak z dolnych parit obrotów albo wysokie moce w obrotach przekładka samych wałków (jak nie są twoje przytarte) wiąże się też z kompleksową regulacją zaworów, ale może być też niespodzianka że cała głowica będzie inna bo same bloki będą identyczne.
A jeśli upierasz się co do zmiany na większe moce co moim zdaniem jest grą nie wartą świeczki to szukaj silnika który chodził na takim samym ECU by tylko mapę zmienić u siebie i ewentualnie coś z osprzętu.
Bonneville T120 2020r

Awatar użytkownika
ded
Posty: 96
Rejestracja: śr lis 09, 2016 11:23 am
Kontakt:

Re: Jaki silnik do speeda 2006r

Post autor: ded »

Ten sam model ECU to podstawa, ale oprócz różnic w głowicy mogą być np inne wtryski. Jak przełożysz swoje wtryski (z reguły kupuje się goły silnik) to może to źle działać. ECU będzie sterowało czasem otwarcia wtryskiwacza ale z uwagi na inną wydajność to paliwa może trawiać do silnika mniej albo więcej niż powinno. To znowu namiętnie będzie korygowała lambda prowadząc do rozjazdu adaptacji a nawet checka. Oczywiście nie musi tak być ale może.
Mapkę można wgrać inną, jeśli zgadza się ECU, ale pozostaje jeszcze temat przełożenia. Może być inne w skrzyni i na zębatce. S3 to ponoć silnik, który ma najfajniejszą charakterystykę z całej rodziny 1050. Koni jest mniej, ale moment od samego dołu. Domyślam się, że Daytona dół ma słabszy ale nadrabia górą. Nie każdemu może taka charakterystyka pasować.

BTW, napisz co się stało w Twoim silniku, że szukasz nowego?

TomekM
Posty: 10
Rejestracja: pn cze 26, 2017 6:59 pm
Kontakt:

Re: Jaki silnik do speeda 2006r

Post autor: TomekM »

BTW, napisz co się stało w Twoim silniku, że szukasz nowego?
Prawdopodobnie panewka. Zaczęło coś stukać w silniku, okazało się, że brakuje ok 1,5l oleju do stanu, chociaż kontrolka oleju się nie paliła a silnik nie kopcił. Po uzupełnieniu oleju silnik przestał stukać, na wolnych obrotach chodzi równiutko i cicho (nie zależnie czy ciepły czy zimny) ale przy przyspieszaniu chodzi niemrawo i jakby słychać rzężenie delikatne a po przekroczeniu 4-5 tys i naciśnięciu sprzęgła gaśnie (tylko w czasie jazdy)

Awatar użytkownika
Sylwester175
Posty: 121
Rejestracja: czw lut 23, 2017 10:57 am
Kontakt:

Re: Jaki silnik do speeda 2006r

Post autor: Sylwester175 »

Po tym jak zgaśnie i znów odpala nic go nie Blokuje?
Jak go przegazujesz nie ma żadnego stukania?
Jak by obrócił panewkę to by go blokowało, a jak by była zdarta to by stukała, najlepiej jak byś miał możliwość do panewek zajrzeć wtedy było by wiadomo czy silnik jest ok czy nie.
Bonneville T120 2020r

Awatar użytkownika
ded
Posty: 96
Rejestracja: śr lis 09, 2016 11:23 am
Kontakt:

Re: Jaki silnik do speeda 2006r

Post autor: ded »

Dokładnie, najpierw rozebrać silnik zanim zaczniesz szukać nowego.

TomekM
Posty: 10
Rejestracja: pn cze 26, 2017 6:59 pm
Kontakt:

Re: Jaki silnik do speeda 2006r

Post autor: TomekM »

Po tym jak zgaśnie i znów odpala nic go nie Blokuje?
Mam wrażenie, że rozrusznik kręci z oporem ale odpala.
Jak go przegazujesz nie ma żadnego stukania?
nie stuka jak przygazuje.

Dzięki koledzy za wszystkie podpowiedzi. Jak czas pozwoli to zrzucę miskę i zajrzę do panewek ewentualnie sprawdzę czy nie ma opiłków metalu w filtrze oleju. Aczkolwiek przyznam się, że już kupiłem silnik z 2011 ale tylko dlatego, że trafiłem w dobrej cenie.

TomekM
Posty: 10
Rejestracja: pn cze 26, 2017 6:59 pm
Kontakt:

Re: Jaki silnik do speeda 2006r

Post autor: TomekM »

Tak więc mój speed z 2006 roku jest po przeszczepie silnika z 2011r. Silnik odpalił po 10-15 sek. kręcenia rozrusznikiem, chodzi równo, wkręca się jak dziki :). Teraz tylko czekam na cieplejsze dni i jaazda próbna. Jakby ktoś był ciekawy z jakimi niespodziankami i różnicami się zderzyłem to niech da znać - napisze co i jak.

Awatar użytkownika
Sylwester175
Posty: 121
Rejestracja: czw lut 23, 2017 10:57 am
Kontakt:

Re: Jaki silnik do speeda 2006r

Post autor: Sylwester175 »

No to gratulacje, wiem że lekko nie było ale pochwal się jakie kłody los pod nogi ci rzucał
Bonneville T120 2020r

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość